Tipy na výlet v okolí zámku

Vydejte se do Českého ráje a nechte se unést jeho kouzlem. Hotel & Zámek Svijany se nachází na okraji Českého ráje a svou polohou je tak skvělým výchozím bodem pro návštěvu tohoto tradičního regionu. 

 

HRADY, ZÁMKY A ZŘÍCENINY

Český ráj, to je Geopark UNESCO a jeho skalní města s dechberoucími výhledy do okolí. Projděte si Hruboskalsko s pověstnou Mariánskou vyhlídkou, symbolickým hřbitovem horolezců, Myší dírou a Adamovým ložem, nebo navštivte pískovcové skalní město a ráj horolezců Prachovské skály či labyrint pískovcových skal s překrásnými rozhledy Besedické skály.

Chcete-li se po kraji rozhlédnout z vyšších poloh, doporučujeme vám vrch Kozákov.  Ze stejnojmenné rozhledny je údajně za krásného počasí vidět až na čtvrtinu Čech. Nevynechejte horu Ještěd, na jejímž vrcholu se nachází dominanta Libereckého kraje - hotel a televizní vysílač. Další panoramatické výhledy vám nabídnou také místa dalekého rozhledu jako jsou vrchy Vyskeř a Zebín, vrch Brada nebo rozhledna Čížovka a další českorajské rozhledny.

Cestujete-li rádi po hradech a jejich zajímavostech, určitě se vypravte na hrad Valdštejn a prohlédněte si Obraz světce v kapličce, který je možná jedinou existující podobiznou Karla Hynka Máchy. Navštivte také majestátní gotický hrad Kost a najděte místo, z něhož uvidíte čtyři rohy jeho věže současně. Vystoupejte na jednu z věží zříceniny hradu Trosky a zkuste hádat, proč se věže jmenují Panna a Baba, nebo probádejte hradní zříceninu Frýdštejn, na které se natáčela pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

Za návštěvu také stojí zachovalé zříceniny hradů Valečov a Zvířetice.

Pokud vás zajímají zámky a zámecké komnaty, nenechte si ujít prohlídku novogotických zámků Sychrov, Hrubý Rohozec a barokního zámku Mnichovo Hradiště. Zajímavou prohlídku vám také nabídne lovecký zámeček Humprecht.

 

ZÁBAVA ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Vypravte se za bílými tygry do ZOO Liberec nebo za sysly na Syslí louku - Radouč u Mladé Boleslavi. Zábava na celý den vás čeká v areálu Šťastná země nebo v EKOParku Liberec.

Ve vnitřních prostorách se můžete zabavit nejen za deštivého počasí. Moderní science centrum s planetáriem iQLANDIA vám nabídne stovky originálních interaktivních exponátů, staročeskou pouť s množství atrakcí si užijete v Lunaparku, vodní radovánky si můžete dopřát v zrekonstruovaném AquaParku ve stylu příběhů Julese Verna.

Zajímají-li vás netradiční muzea, nezapomeňte navštívit Muzeum panenek a medvídků pod Troskami, kde můžete obdivovat nejen historické panenky, ale také neuvěřitelně reálné panenky současnosti. Příznivci automobilů, letadel a motorek si přijdou na své v muzeích Škoda muzeum, Letecké muzeum Metoděje Vlacha, Motomuzeum Borek pod Troskami. Zájemci o lidovou architekturu a tradice ocení muzeum Dlaskův statek. Za zmínku stojí také Válečné muzeum v Újezdě pod Troskami.

Chcete-li strávit dovolenou aktivně, můžete si vypůjčit koloběžky či loď v některé z půjčoven Českého ráje. Svou sílu a šikovnost můžete vyzkoušet např. v Lanovém centru Žlutá plovárna.

 

CYKLOVÝLETY

Celý Český ráj je protkán sítí nenáročných i náročnějších cyklotras vhodných pro aktivní i rekreační cyklisty či rodiny s dětmi. Vezměte si s sebou na dovolenou kolo nebo si zapůjčte od nás elektrokolo a projeďte se některou z bezpočtu cyklostezek. K naplánování ideální trasy vám dopomůže plánovač cyklotras na mapy.cz. Vyzkoušejte např. cyklookruh dlouhý 42 km, který vás provede krásami Českého ráje. Najdete ho ZDE.

 

KOUPÁNÍ A LYŽOVÁNÍ

V parných letních dnech není nic lepšího než den strávený u vody. Preferujete-li koupaliště s vodními atrakcemi, doporučujeme vám areál Maškova zahrada v Turnově, Koupaliště Mladá Boleslav a Koupaliště Kníže v Jičíně. Máte-li raději přírodní koupání, navštivte Jabloneckou přehradu Mšeno nebo kempy u Komárovského rybníku, v Sedmihorkách či Jinolicích.

 

Kam se vydat v zimě za lyžováním? Určitě vyzkoušejte lyžování na Ještědu, Lyžařský areál v Popelkách, Smržovku a Tanvaldský Špičák.

 

 Další tipy na trávení volného času najdete na stránkách Českého ráje.

Fotografie jsou staženy z archivu www.cesky-raj.info

navštívit stránky

 

PŘIJEĎTE K NÁM A ODHALTE, PROČ SE NAŠEMU KRAJI ŘÍKÁ RÁJ.

Napište nám