Tip na cyklovýlet Českým rájem pro hotelové hosty

Pokud je Český ráj pro někoho opravdovou rajskou zahradou, pak jsou to milovníci cyklistiky. Celý region je totiž protkán sítí nenáročných i náročnějších cyklotras vhodných pro aktivní i rekreační cyklisty či rodiny s dětmi. Přinášíme vám tip na cyklookruh dlouhý 42 km, který vás provede krásami Českého ráje.

 

Trasa cyklookruhu ze Svijan a zpět:

Začínáme ve Svijanech, obce známé nejen pivovarem, ale také Zámkem Svijany z roku 1578. Dnes jsou v něm expozice archeologie a historie zámku a jeho okolí. Za vidění stojí i jeho podzemí a stará i nová zámecká kaple.

Cyklostezka Greenway Jizera vás dovede k druhému zámku, a to v Mnichově Hradišti, jehož prohlídka nabízí takové pozoruhodnosti, jakými jsou zámecké divadlo s původními kulisami, knihovna či hrobka válečníka Albrechta z Valdštejna. K procházce lákají také zámecká zahrada a anglický park.

Z Mnichova Hradiště vede cesta silničkami do obce Dneboh, kde se cyklisté napojí na cyklotrasu číslo 4009 s výhledy na Příhrazské skály – přírodní rezervaci, která zahrnuje pískovcové skalní město u obce Příhrazy a oblast Drábských světniček. V Příhrazských skalách se nachází 178 pískovcových skalních věží, z nichž nejvýraznější je mezi horolezci oblíbený skalní útvar Kobyla. Nalézají se tu též zbytky hradu ze 13. století a také ve skalách vytesaná modlitebna zvaná Hynšta, která v 17. století sloužila jako úkryt pronásledovaným českým bratřím.

Cesta pak pokračuje okolo rybníku Žabakor po cyklostezkách 4009 a 14 přes Olešnici a Kacanovy do Turnova. Dále vede z Turnova po proudu řeky Jizery po cyklostezce Greenway Jizera okolo oblíbených rybníků Velký a Malý Písečák přes Příšovicezpět do Svijan.

Celá trasa je dlouhá 42 kilometrů a podrobnosti jsou na odkazu www.mapy.cz/s/herelahune. (! V mapě se počítá se startem a cílem v Turnově. V našem případě, startem a cílem ve Svijanech, začínáme číslem 4, pokračujeme 5, 6 a dále po okruhu)

 

Zdroj: kraj-liberec.cz

Další tipy na cyklovýlety v Libereckém kraji naleznete v brožurce Libereckého kraje, kterou si můžete vyzvednout v našem informačním centru.

Napište nám